Město Terezín, to není jenom Malá pevnost, nýbrž i samotné město - Terezínské ghetto, které sloužilo jako shromaždiště židů. Nejenom, že v Terezíně sám žiji, ale také neustále pátrám po nových informacích. Nabízím Vám tak nezapomenutelný zážitek v podobě několikahodinové prohlídky míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá a podám Vám informace, které podtrhují autentičnost tohoto místa a jeho minulosti.
Celodenní prohlídka terezínskeho židovského ghetta...
Celodenní prohlídka od Václavského náměstí až do Pražský hrad s místními legendami, pověstmi, kostely, Karlovým mostem atd..

Celodenní prohlídka pražského ghetta se všemi synagogami...

Auschwitz-Birkenau

NABÍDKA A CENÍK

Historie policejní věznice gestapa - Malá pevnost Terezín

Malá pevnost Terezín - Gestapo

Terezínská pevnost (Theresienstadt) se začala stavět v roce 1780 za vlády císaře Josefa II., který na počest své matky, která byla Marie Terezie nechal přejmenovat. V roce 1790 byla stavba dokončena a vyhlášena za obraněschopnou. Až do roku 1888 se vlastně nikdy proti Prusům nebojoval a poté byla pevnost využívána jako posáskové město, protože statut bojové pevnosti byl zrušen. 

Malá pevnost byla od počátku využívaná jako věznice a trestnice pro vojenské a politické vězně. Byli sem také posílání různí odpůrci habsburské monarchie. Byli zde vězněni atentátníci na následníka trůnu ferdinanda d'Este a jeho choť Žofii Chodkovou. Tento atentát byl signálem k vypuknutí I. světové války. Z atentátníků zde byli vězněni: Gavrilov Princip, Nedeljko Čabrinovič a Trifko Grabež. Protože atentátníci nebyli plnoletí, nedostali trest smrti ale 20 let těžkého žaláře. Všichni zde zemřeli. Gavrilo Princip zemřel ve městě ve vojenské nemocnici. Byl pochován na hřbitově v nedalekých Bohušovicích a poté byly jeho ostatky převezeny do Sarajeva. jeden z hlavních atentátníků ze Sarajeva z roku 1914

Také po vzniku Československa (28.10. 1918) zde byla stále věznice a trestnice. Poté po "mnichovské dohodě" v roce 30.9. 1938 se protory začali využívat jako přechodné "ubytovny" pro české uprchlíky z održeného pohraničí, kde náhle vládl už nacistický režim (nedaléké Litoměřice už byli v Říši). 15.3. 1939 vstoupil Adolf Hitler do zbytku Československa, který se poté nazval Protektorát Böhmen und Mähren. Hned druhý den byla Malá pevnost nacisty zneužita pro zatčení prvních českých komunistů a lidí, kteří byli proti politice Adolfa Hitlera. (Akce Gitter). Nacistické násílí stále stoupalo, kapacit pro zatýkání a věznění vězňů ubývalo. Proto se v červnu 1940 rozhodlo o zřízení stále věznice, která spadala pod pankráckou věznici v Praze. Poté se věznice stala podřízené velitelství pražského gestapa. Hlavním dozorcem tu byl od začátu do konce obávaný sadista Hendrich Jöckel. Hlavní velitel věznice Gestapa na Malé pevnosti v Terezíně. Foto z jeho popravy v Litoměřicích na dvoře dnešní věznice

V průběhu války se podmínky vězňů stále zhoršovaly a dá se řici, že se podobaly koncentračnímu táboru. Počet vězňů se stále navyšoval a zvyšovalo se jejich pracovní nasazování do práce. Nebyly zde žádné plynové komory a nebyly zde prováděny žádné medicínské pokusy !!!

Byli sem hlavně přiváděni vězni, kteří nebyli dostatečně vyslechnuti a tak výslechy se prováděli právě také zde. Odtud byli posiláni do dalších pracovních či koncentračních táborů nebo káznic. (Mauthausen, Osvětim, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen, Flössenbürg, Aichach, Wroclav, Dresden, Zwickau, Waldheim, Bergen-Belsen a další)

TERMÍNY

19.5. Celodenní prohlídka celého židovského ghetta a Malé pevnosti se všemi výstavami

Dívčí domov
Prohlídka celého židovského ghetta se všemi muzei, výstava Terezinská půda, výstava o pevnosti Terezín,…
VÍCE

25.5. Židovská historie v synagoze v Úštěku

synagoga venku
Celodenní vyprávění o historii Židů přímo v úštěcké synagoze s prohlídkou místního…
VÍCE

1.6. Celodenní celý Terezín se všemi výstavami

IMG_0790
Prohlídka celého židovského ghetta se všemi muzei, výstava Terezinská půda, výstava o pevnosti Terezín,…
VÍCE

8.6. Celodenní Terezín (Ghetto + Malá pevnost)

IMG_2954
Prohlídka celého židovského ghetta se všemi muzei, výstava Terezinská půda, výstava o pevnosti Terezín,…
VÍCE

16.6.Přednáška a prohlídka Terezína s rabínem

rabin
16.6.2019 přijede do Terezína izraelský kantor a učitel judaismu, který hovoří česky. Bude přednášet na téma:…
VÍCE

30.6. Osvětim - Březinka

IMG_2263
Celodenní komentovaná prohlídka vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau pro školy či soukromé skupiny Komentovaná…
VÍCE

29.6. Terezín z Bohušovic nad Ohří

půda v Terezíně z doby ghetta
Z Prahy z hl.nádraží v 8:57 pojede přímý vlak do Bohušovic nad Ohří, kde začneme celodenní prohlídku…
VÍCE

Celodenní výlet s průvodcem do koncentračních táborů

IMG_0311
Pro skupiny nebo školy se nabízím jako překladatel a průvodce pro prohlídky koncentračních táborů jako: Flössenburg…
VÍCE